13 Iul 2018

Cursa de 5.000 de metri de la Campionatele Mondiale de Atletism sub 20 de ani, ce se desfășoară la Tampere, în Finlanda, a fost una extrem de controversată.

• Atleta din imagine susține că are 16 ani! A câștigat medalia de bronz la Mondialele U20 - video

Câștigătoarea, Girmawit Gebrzihair, o alergătoare din Etiopia, care pretinde că are doar 16 ani în vârstă de 16, este acuzată de spectatorii care au urmărit cursa că ar fi de fapt mult mai bătrână.

Imaginile cu etiopianca, ocupanta poziției a 3-a la final, s-au viralizat aproape instantaneu, iar valul de nemulțumiri a alertat Federația Internațională de Atletism, care a anunțat că va face cercetări amănunțite privitoare la acest aspect.

Medalia de aur în proba feminină de 5.000 de metri a fost adjudecată de sportiva din Kenya Beatrice Chebet, iar pe poziția secundă a sosit o altă sportivă din Etiopia, Ejgayehu Taye, care arăta chiar de vârsta ei.