23 Oct 2017

Eyob Faniel,  un italian născut în Eritreea, va povesti la nesfârșit nepoților cum a câștigat maratonul de la Veneția, concurând de unul singur, după ce ceilalți sportivi, aflați în fața lui, au greșit direcția urmând ca oile o motocicletă, informează The Guardian.

• Un maratonist a câștigat după ce sportivii din fața lui au alergat într-o direcție greșită! - video

Favoriții Abdulahl Dawud, Gilbert Kipleting Chumba, Kipkemei Mutai și David Kiprono Metto se aflau în fața lui Eyob Faniel,, când motocicleta care conducea alergătorii a luat-o pe un drum greșit.

Faniel, care aleargă pentru clubul local din Veneția, se afla la doar un minut în spatele liderilor de la acea vreme și a profitat, devenind primul italian care câștigă cursa în 22 de ani. El a terminat maratonul în 2 ore, 12 minute, 16 secunde.

”Nu a fost o cursă ușoară, a trebuit să alerg singur pe Ponte della Libertà. Îmi dedic mie însumi victoria pentru că am crezut mereu în munca mea, în ciuda tuturor dificultăților”, a declarat câștigătorul la finalul cursei.