I-au spus că are viroză, dar adevărul e crunt. Ce are de fapt fetița din Târgu Jiu care se luptă pentru viață

O minoră în vârstă de opt ani, suspectată de meningo-encefalită acută, a fost transferată de urgență la Institutul Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București, după ce starea sa de sănătate s-a deteriorat rapid. Inițial, aceasta a primit îngrijiri la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, însă medicii au decis că pacienta necesită tratament de specialitate în Capitală.
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Gorj a fost înștiințată despre acest caz pe data de 13 ianuarie, suspiciunea fiind una deosebit de gravă. Evoluția simptomelor a fost documentată pe parcursul mai multor zile, începând cu prima prezentare a fetiței la unitatea medicală.
Reprezentantul SJU Târgu Jiu, Mihaela Țicleanu, a detaliat parcursul medical al pacientei, informațiile fiind preluate de stirilekanald.ro: „Fetiţa a fost adusă, prima dată, la Camera de Gardă Pediatrie în data de 08.01.2026, cu febră şi dureri abdominale. Medicul de gardă a consultat pacienta şi a stabilit diagnosticul de viroză respiratorie şi colică abdominală. Ulterior, în data de 12.01.2026 (aproximativ ora 03:00), pacienta a revenit la Camera de Gardă Pediatrie cu cefalee şi vărsături şi, afirmativ, cu un traumatism cranian vechi de câteva zile. Medicul de gardă pediatrie a recomandat internarea, dar mama a solicitat un examen computer tomograf. Ca urmare, medicul de gardă a eliberat recomandare pentru efectuarea unui CT cerebral la UPU. Pacienta a primit recomandarea ca după efectuarea investigaţiei CT să revină la Pediatrie pentru internare. La UPU i s-a efectuat un examen CT cerebral, diagnosticul stabilit fiind cel de viroză respiratorie, rinosinuzită acută, sindrom dispeptic”.
Deși inițial fetiței i s-a eliberat o rețetă și a părăsit Unitatea de Primiri Urgențe, starea ei a continuat să se înrăutățească într-un ritm alarmant. Familia a revenit la spital în aceeași zi, moment în care simptomele clinice au ridicat semne de întrebare serioase medicului de gardă.
Purtătorul de cuvânt al spitalului a explicat ce s-a întâmplat la revenirea pacientei: „În aceeaşi zi, după amiază, pacienta a revenit la Camera de Gardă Pediatrie, iar medicul de gardă, după consult şi pe baza simptomelor din acel moment, a suspicionat diagnosticul de meningo-encefalită acută şi a procedat la internarea pacientei. Pe parcursul internării la SJU Târgu Jiu, starea pacientei s-a agravat”.
În acest context critic, oficialii medicali din Târgu Jiu au încercat să asigure transferul la un spital de profil. Au fost contactate unitățile „Victor Babeș”, „Grigore Alexandrescu” și Institutul „Matei Balș”, cel din urmă acceptând primirea minorei. Din cauza condițiilor meteorologice care au făcut imposibil transportul aerian, pacienta a fost trimisă spre București cu o ambulanță asistată de medic.

