3dots.ro

UK. Raportarea zilnică a numărului de decese cauzate de coronavirus, întreruptă în urma unor temeri privind corectitudinea datelor

UK. Raportarea zilnică a numărului de decese cauzate de coronavirus, întreruptă în urma unor temeri privind corectitudinea datelor
Din articol:

Guvernul britanic a ordonat o revizuire a datelor și a metodei de calcul în privința deceselor cauzate de coronavirus, după s-a reclamat faptul că datele ar putea fi exagerate.

În prezent, bilanțul zilnic al deceselor numără toate persoanele care au fost pozitive cu coronavirus și au decedat, fără a lua în calcul timpul dintre momentul testării și data morții”, se arată într-un mesaj postat pe site-ul guvernului britanic.

Marea Britanie a avut peste 45.000 de victime de la începutul pandemiei.

Ieri autoritățile locale au primit puteri sporite pentru a impune carantina, iar premierul Boris Johnson a afirmat că ”nu vom reveni la o viață normală până în noiembrie, cel mai devreme”.

© 2025 - 3DOTS DIGITAL MEDIA BUREAU
Powered by VA Labs