A murit patroana hotelului Savoy. Cine preia afacerea cu datorii de peste 14 milioane de lei?

Luni dimineață, Angela Zahiu, acționarul majoritar al cunoscutului hotel Savoy din Mamaia, a încetat din viață la vârsta de 78 de ani.
Conform informațiilor din presa locală, decesul ar fi survenit în urma unui infarct, în timp ce se întorcea dintr-o călătorie la munte. Femeia de afaceri se confrunta de ceva timp cu probleme de sănătate.
Angela Zahiu era o personalitate recunoscută în industria hotelieră de pe litoral și controla peste 80% din acțiunile companiei care administrează hotelul Savoy. Unitatea de cazare, clasificată la patru stele, este situată în nordul stațiunii Mamaia și are o istorie de peste patru decenii, fiind una dintre cele mai renumite din stațiune.
Pachetul de acțiuni este completat de alți membri ai familiei, Ion Zahiu (10,53%) și Eduard Bellamy Zahiu (3,75%). Statul român, reprezentat de Autoritatea pentru Administrarea Activelor Statului (AAAS), deține o participație minoritară de 0,71%, conform replicaonline.ro.
Hotelul a trecut prin procese de modernizare pentru a se adapta pieței și a fost unul dintre primele din țară care a intrat într-un lanț hotelier internațional. Savoy este renumit pentru serviciile sale all inclusive, spațiile ample și localizarea sa excelentă, foarte aproape de plajă.
Administrarea afacerii este asigurată de mai mulți ani de fiul Angelei Zahiu, care a preluat managementul operațional. Conform celor mai recente date financiare disponibile, compania a raportat pentru anul 2024 o cifră de afaceri de 19.722.880 de lei, un profit net de 237.093 de lei și datorii ce depășesc 14,3 milioane de lei.
Trupul neînsuflețit va fi depus la Constanța, iar înmormântarea va avea loc în zilele următoare. Până în acest moment, familia nu a comunicat public detalii despre ceremonia funerară.

