Acuzații pentru Marek Vâlcu! Pacient desfigurat de „medicul vedetelor”: „M-a măcelărit, am ajuns ca Michael Jackson”

Un bărbat în vârstă de 67 de ani a ieșit public cu acuzații grave la adresa medicului Marek Vâlcu, susținând că o intervenție de deviație de sept efectuată de acesta i-a distrus structura nazală. Mărturia vine în contextul unor dezvăluiri recente conform cărora medicul ar fi operat timp de 16 ani afecțiuni din sfera ORL fără a avea specializarea necesară.
Cazul a fost relatat inițial de HotNews și preluat de Ziar Obiectiv, pe fondul unei investigații a site-ului Snoop. Pacientul, identificat cu inițialele P.T., a povestit cum o operație realizată în urmă cu 15 ani la clinica privată Silhouette s-a transformat într-o traumă medicală ce a necesitat ulterior intervenții complexe de reconstrucție.
Pacientul a explicat că a ajuns pe mâna doctorului Vâlcu în urma unei recomandări de încredere venite din familie, de la un văr care lucra ca medic la Spitalul de Urgență Floreasca. Deși știa că Vâlcu este chirurg plastician, bărbatul a acceptat propunerea acestuia de a rezolva, în aceeași intervenție, atât problemele funcționale de respirație, cât și aspectul estetic.
„Da, știam că e chirurg plastician. Aveam nasul strâmb și nu puteam să respir pe nara stângă. Doream să-l aranjez și exterior, dar și interior. După ce m-a consultat mi-a spus că am deviație de sept și că mă scapă de această problemă și îmi face și un nas frumos. Am fost de acord. Atunci habar nu aveam ce e deviația de sept sau rezecția de cornete”, a declarat fostul pacient.
Deși recuperarea inițială părea promițătoare, la câteva luni după operație au apărut complicații majore. Structura nasului a început să cedeze, iar procedurile corective propuse de medic, inclusiv utilizarea laserului, nu au dat rezultate, ci au agravat situația.
„După ce m-am recuperat după operație am simțit că respir mai bine. Dar nasul îmi era tot strâmb. Iar, după câteva luni, a început să-mi crească o gâlmă în nara dreaptă. M-am întors la clinică și doctorul Vâlcu mi-a spus că o topește cu laserul. (…) După alte câteva luni am observat că nara dreaptă se aplatiza. Arăta de parcă o apăsa un deget invizibil. La scurt timp a început să mi se lase în jos vârful nasului. Practic, începuse să-mi cadă nasul, doar pielea îl mai ținea atașat de mine. Mă gândeam că am ajuns ca Michael Jackson…”, a povestit bărbatul despre calvarul prin care a trecut.
Situația a fost remediată abia după intervenția fiului său, absolvent de Medicină, care l-a îndrumat către un alt specialist. Noul medic a confirmat gravitatea distrugerilor și a fost nevoit să efectueze două operații distincte: una pentru reconstrucția cornetelor sub anestezie generală și a doua pentru refacerea arhitecturii nazale.
Bărbatul susține că a înțeles cauzele reale ale eșecului medical abia după ce a citit investigațiile recente din presă, care semnalau lipsa de certificare a medicului Vâlcu pentru procedurile ORL.
„Abia acum am înțeles de ce m-a ciopârțit. După ce am citit articolul publicat de Snoop am realizat că nu avea voie să mă opereze de deviație de sept și de rezecție de cornete, operații ce țin de chirurgia ORL. Este o altă specializare în care doctorul Marek Vâlcu nu s-a pregătit și nu este autorizat să o facă”, a explicat el.
Revoltat de diferența dintre imaginea mediatică a medicului și experiența trăită, pacientul a mărturisit: „Era tot timpul pe la televiziuni, era prezentat ca un chirurg mare, dar pe mine mă măcelărise. (…) Tuturor cunoscuților le-am spus să-l ocolească pentru că este un dezastru de chirurg. Pe mine m-a măcelărit.”
Fostul pacient a confirmat și faptul că semnase un acord de confidențialitate cu clinica, valabil timp de zece ani. Deși perioada a expirat, acesta recunoaște că retrăiește momentele dificile odată cu apariția noilor informații în spațiul public.
Contactată pentru un punct de vedere referitor la aceste acuzații, avocata medicului Marek Vâlcu, Katia Cicală, a transmis scurt: „Nu avem nimic de comentat”.

