Adio, pensie la 48 de ani! Cine sunt românii care vor munci mai mult. Decizia luată acum în Guvern pentru acești angajați

Executivul a analizat, în ședința desfășurată luni, 12 ianuarie 2026, un nou proiect de lege care propune majorarea vârstei de pensionare pentru cadrele active din instituțiile de apărare și siguranță națională. Decizia coaliției de guvernare, formată din PSD, PNL, USR și UDMR, îi vizează pe angajații din cadrul Ministerului Apărării (MApN), Ministerului de Interne (MAI), Serviciului Român de Informații (SRI) și Serviciului de Protecție și Pază (SPP).
Această măsură este considerată un compromis necesar pentru a reduce cheltuielile bugetare cu 10%, fără a fi nevoie de tăieri salariale sau de concedieri în rândul personalului din aceste instituții. În prezent, pragul de pensionare pentru aceste categorii de angajați este de 48 de ani, conform datelor centralizate de Cancan.
Ilie Bolojan a solicitat ca proiectul legislativ să fie definitivat până la finalul săptămânii viitoare. În paralel, ministrul Apărării, Radu Miruță, a precizat că sunt în desfășurare mai multe simulări tehnice pentru a stabili exact limita de vârstă la care angajații din structurile de securitate vor trebui să se pensioneze pentru a atinge obiectivul de reducere a costurilor.
„Lucrăm la un proiect de lege, împreună cu Ministerul de Interne, pentru creșterea vârstei de pensionare. Acesta este compromisul acceptat de coaliție ca să nu taie salariu, să nu taie din numărul de angajați. Dar trebuie să contribuim și noi la efort, prin creșterea vârstei de pensionare. Este valabil și pentru structurile SRI și SPP. Trebuie să aducem proiectul de lege pe masa guvernului la finalul săptămânii viitoare în care să crească vârsta de pensionare. Se fac niște simulări… Cam cât trebuie să crești vârsta de pensionare ca să reduci cheltuielile cu 10%?”, a spus Radu Miruță, ministrul Apărării.

