3dots.ro

ALOCAȚIILE din luna mai intră pe card exact în ziua de…

ALOCAȚIILE din luna mai intră pe card exact în ziua de…

Plata alocațiilor de stat pentru copii aferente lunii mai 2026 se va desfășura conform graficului stabilit, fără a exista modificări față de perioadele anterioare. Beneficiarii vor intra în posesia banilor fie prin virament bancar, fie prin mandat poștal, în funcție de opțiunea aleasă, informează Kanal D.

Pentru persoanele care au optat pentru plata pe card, sumele vor fi virate în data de 8 mai 2026. Această dată este respectată în mod constant, excepțiile apărând doar în situațiile în care ziua de plată se suprapune cu zile de weekend sau sărbători legale. În ceea ce privește beneficiarii care primesc banii prin poștă, procesul de distribuire începe, de regulă, pe 13 mai, dată la care factorii poștali ajung la domiciliu sau sumele pot fi ridicate de la ghișee.

În ziua viramentului, banii ajung de obicei în conturile bancare în jurul orei 14:00. Totuși, ora exactă la care beneficiarii pot accesa fondurile poate varia ușor, în funcție de procedurile interne de procesare ale fiecărei instituții bancare în parte.

Cuantumul alocațiilor și criteriile de acordare în 2026

Valorile alocațiilor de stat pentru copii rămân neschimbate în anul 2026, fiind menținute sumele stabilite anterior. Astfel, pentru copiii cu vârsta de până la doi ani, statul acordă lunar suma de 719 lei. Același cuantum este prevăzut și pentru copiii cu dizabilități, până la împlinirea vârstei de trei ani.

Pentru copiii și tinerii cu vârste cuprinse între 2 și 18 ani, valoarea alocației este de 292 de lei pe lună. Această sumă este valabilă și pentru tinerii care au depășit vârsta majoratului, dar care urmează cursurile învățământului liceal sau profesional. În cazul minorilor cu handicap, după vârsta de trei ani, aceștia beneficiază de o alocație de 719 lei până la împlinirea a 18 ani.

Conform legislației în vigoare, dreptul la alocație este universal, fiind vizate toate categoriile de copii, inclusiv cei ai cetățenilor străini sau ai persoanelor fără cetățenie care au reședința legală în România. Plata se stabilește începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul și se acordă, în mod obișnuit, până la 18 ani.

Există posibilitatea prelungirii plății până la vârsta de 26 de ani pentru tinerii care își continuă studiile în învățământul preuniversitar. Totuși, este important de menționat că elevii care repetă anul școlar pierd dreptul la alocație, cu excepția cazurilor în care repetenția este cauzată de motive medicale dovedite prin documente oficiale.

În ceea ce privește alocația de plasament, aceasta este menținută la valoarea de 1.194 de lei pe lună pentru anul 2026. Plata se efectuează către reprezentanții legali, însă tinerii care au împlinit 14 ani pot primi banii direct, dacă există acordul părinților sau al tutorilor. După vârsta de 18 ani, dacă sunt îndeplinite condițiile de studiu, plata se face direct către titular.

Autoritățile atrag atenția că beneficiarii au obligația de a comunica orice modificare referitoare la domiciliu sau la componența familiei în termen de maximum 15 zile, pentru a evita eventuale sancțiuni financiare.

Powered by VA Labs