3dots.ro

DOLIU URIAȘ! Un medic renumit s-a prăbușit și a murit sub ochii pacienților! Tragedia s-a petrecut în spital

DOLIU URIAȘ! Un medic renumit s-a prăbușit și a murit sub ochii pacienților! Tragedia s-a petrecut în spital

O tragedie a avut loc la Spitalul Orășenesc „Sfântul Ștefan” din Rovinari, unde medicul chirurg Ovidiu Bogdan Cîrstina s-a stins din viață la vârsta de 48 de ani, chiar în timpul programului de lucru.

Incidentul s-a petrecut în incinta unității sanitare, în timp ce doctorul examina un pacient la patul acestuia. Potrivit informațiilor relatate de Ziar Obiectiv, specialistul s-a prăbușit brusc, iar colegii săi au intervenit imediat.

Deși manevrele de resuscitare au durat aproape o oră, medicii nu au reușit să îl salveze, fiind declarat decesul.

Reprezentanții spitalului au precizat că medicul era cunoscut cu antecedente medicale, având o patologie cardiovasculară. Vestea decesului subit a provocat un șoc în rândul personalului medical.

Dr. Ovidiu Cîrstina activa în cadrul spitalului din Rovinari de șase ani, după ce se transferase de la Timișoara, și era apreciat pentru profesionalismul său. Acesta era căsătorit cu o asistentă medicală angajată în aceeași unitate.

În urma evenimentului nefericit, conducerea instituției a transmis un mesaj de condoleanțe:

„Colectivul Spitalului Orășenesc «Sf. Ștefan» Rovinari anunță cu profund regret și tristețe trecerea în neființă a celui ce ne-a fost deopotrivă coleg și prieten, dr. Cîrstina Ovidiu Bogdan – medic specialist în chirurgie generală. În aceste momente grele, ne alăturăm durerii familiei greu încercate. Vom păstra amintirea vie a unui profesionist care și-a slujit pacienții cu pasiune, devotament și în spiritul jurământului depus. Dumnezeu să îl odihnească în pace și să îi așeze sufletul în loc luminat și fără durere!”.

Powered by VA Labs