3dots.ro

Filmul tragediei din Olt: Un adolescent a murit după o plimbare cu sania. Ce a făcut tânărul de la volan

Filmul tragediei din Olt: Un adolescent a murit după o plimbare cu sania. Ce a făcut tânărul de la volan

O activitate recreativă de iarnă a avut un final tragic în localitatea Dobrun din județul Olt, unde un adolescent de 17 ani și-a pierdut viața. Incidentul a avut loc după ce o sanie trasă de un autoturism a ieșit de pe carosabil și s-a izbit de o structură de beton.

Conform informațiilor oficiale, la volanul mașinii se afla un tânăr în vârstă de 21 de ani. Acesta folosea vehiculul pentru a tracta o sanie pe care se aflau doi minori, însă, în timpul deplasării, sania a derapat și a lovit violent un cap de pod de pe marginea drumului.

În urma coliziunii, băiatul de 17 ani a suferit răni extrem de grave care au dus la decesul acestuia. Cel de-al doilea minor care se afla pe sanie în momentul impactului a scăpat fără răni severe, potrivit datelor furnizate de publicația Ziar Obiectiv.

Polițiștii sosiți la locul accidentului l-au testat pe conducătorul auto cu aparatul etilotest, rezultatul indicând faptul că acesta nu consumase băuturi alcoolice. Investigația preliminară a stabilit că șoferul nu se afla sub influența alcoolului în momentul evenimentului rutier.

Oamenii legii au demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele în care s-a produs nefericitul eveniment. În cauză a fost deschis deja un dosar penal, tânărul de 21 de ani fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.

Powered by VA Labs