3dots.ro

Închisoare pentru preoți, fotografi și șoferi care participă la nunți cu minori! Nou proiect de lege!

Închisoare pentru preoți, fotografi și șoferi care participă la nunți cu minori! Nou proiect de lege!

Un proiect legislativ care propune pedepse penale pentru căsătoriile cu minori și pentru uniunile consensuale care implică persoane sub vârsta legală a fost înregistrat recent în Parlament. Inițiativa, depusă de ministrul Mediului, Diana Buzoianu, și de deputata PSD Gabriela Corina Ene, alături de ministrul Muncii, vizează pedepsirea adulților care participă la astfel de aranjamente, chiar dacă legislația civilă actuală interzice căsătoriile minorilor.

Conform propunerii, persoanele care contribuie la organizarea unor astfel de evenimente, precum preoții care oficiază ceremonii religioase, se expun unor pedepse cu închisoarea. În aceeași situație s-ar afla și croitorii, fotografii, cameramanii sau șoferii care pregătesc sau transportă un minor pentru o nuntă sau o logodnă. Proiectul consideră infracțiune chiar și simpla participare la organizarea ceremoniei sau fotografierea unui minor în ținută de nuntă, independent de validitatea legală a căsătoriei.

Inițiatorii argumentează că această măsură este esențială deoarece legislația în vigoare nu reușește să stopeze fenomenul căsătoriilor timpurii. Aceștia atrag atenția asupra consecințelor severe pe care aceste practici le au asupra copiilor, în special asupra fetelor.

Organizația Națiunilor Unite califică atât căsătoria copiilor, cât și cea forțată, drept încălcări ale drepturilor omului și practici dăunătoare. Acestea duc adesea la sarcini și nașteri la vârste fragede, la rate ridicate de morbiditate și mortalitate maternă, dar și la tentative de suicid sau de părăsire a comunității.

Demersul legislativ se aliniază obiectivului global de a elimina căsătoriile copiilor până în anul 2030, un scop ce necesită eforturi legislative și sociale conjugate, subliniază inițiatorii. Ei mai precizează că simpla existență a unei vârste minime legale pentru căsătorie nu este suficientă, fiind necesară incriminarea tuturor faptelor prin care copiii sunt constrânși să ia parte la astfel de evenimente, chiar dacă acestea nu se pot finaliza legal.

Prin urmare, proiectul nu urmărește doar prevenirea căsătoriilor timpurii, ci și sancționarea tuturor persoanelor care le facilitează sau contribuie la organizarea lor, oferind astfel o protecție sporită minorilor.

Powered by VA Labs