Lovitură pentru jocurile de noroc: Cine are acum puterea să interzică definitiv păcănelele în orașul tău

O nouă inițiativă legislativă propusă de Guvernul României urmărește să modifice profund modul în care sunt reglementate sălile de jocuri de noroc din țară. Potrivit proiectului, autoritățile locale vor prelua controlul decizional de la nivel central, astfel că primăriile și consiliile locale vor avea puterea de a decide dacă aceste spații pot funcționa sau nu în comunitățile lor.
Documentul, aflat în prezent în etapa de transparență decizională pe site-ul Ministerului Dezvoltării, stabilește că aleșii locali vor putea aproba sau respinge activitatea operatorilor de profil pe baza unor regulamente proprii, menționează site-ul ziarobiectiv.ro. Aceste norme locale ar urma să țină cont de prioritățile de dezvoltare ale fiecărei localități și de siguranța ordinii publice.
Printre schimbările majore prevăzute în proiect se numără dreptul consiliilor locale de a delimita clar perimetrele unde este permisă activitatea jocurilor de noroc. De asemenea, se propune introducerea unei taxe anuale la nivel local, al cărei cuantum va fi calculat în raport cu suprafața sălii de jocuri. În acest fel, reglementările emise de primării ar urma să înlocuiască actualul sistem de autorizare centralizat.
Această autonomie crescută oferită primăriilor a generat reacții dure din partea reprezentanților industriei, care se tem de posibile abuzuri sau decizii subiective din partea edililor. Operatorii din sectorul jocurilor de noroc, citați de Playresponsibly, au criticat aspru noile reglementări: „Practic, se dă liber la șpagă. E o lege pentru cei puternici și influenți. Cum se va face alegerea celor rămași pe piață: fac concurs de frumusețe, fac licitație cu câștigător cunoscut sau cum?”.
Noua propunere legislativă vine în completarea măsurilor adoptate în luna aprilie 2024, când păcănelele au fost interzise în localitățile cu mai puțin de 15.000 de locuitori. Acea reglementare a permis doar funcționarea terminalelor de pariuri sportive, provocând închiderea a numeroase puncte de lucru din zonele rurale și orașele mici.
În peisajul actual, primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, rămâne singurul edil din țară care a declarat public că dorește interzicerea completă a sălilor de jocuri de noroc în orașul pe care îl administrează. În același timp, Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a hotărât amânarea până la 1 martie a aplicării ordinului privind geolocalizarea aparatelor, stârnind noi controverse în rândul patronatelor.
Reprezentanții industriei consideră că măsurile de supraveghere sunt incoerente în raport cu noile restricții: „La ce să mai faci monitorizare acum, când dispar aparatele? Să punem coduri QR la aparate aflate în depozite? Arde casa, dar noi ne facem că plouă! Tichie de mărgăritar ne trebuia acum!”, au transmis aceștia conform sursei citate.

