Monica Bîrlădeanu a renunțat definitiv la un aliment! Ce face în dormitor la 47 de ani pentru a nu îmbătrâni

Monica Bîrlădeanu rămâne o prezență remarcabilă în peisajul mediatic românesc, fiind apreciată pentru eleganța și siguranța pe care o emană. Recent, pe data de 12 decembrie 2025, actrița a celebrat împlinirea vârstei de 47 de ani, afișând o formă fizică impecabilă care stârnește constant curiozitatea publicului, scrie RomaniaTV.net.
La finalul anului trecut, vedeta a transmis un mesaj plin de însemnătate despre evoluția sa personală, subliniind importanța armoniei familiale și a acceptării propriilor lecții de viață. „2025 m-a învățat că nu toate drumurile drepte sunt corecte și nu toate ocolisurile sunt pierdere de timp. A fost un an cu reușite care m-au bucurat, cu erori care m-au smerit și cu lecții care m-au așezat mai bine în mine. Am învățat să nu mă mai grăbesc să judec, să nu mai forțez lucrurile care nu curg și să prețuiesc mai mult ca orice armonia din familie. Închei anul cu mai multă claritate, cu mai puțină frică și cu recunoștință pentru familia mea si pentru tot ce m-a construit mai robust anul acesta. Cu inima deschisa…. inainte! La multi ani binecuvantati tuturor!”, a fost mesajul postat de partenera de viață a doctorului Gheorghiță.
Printre secretele care îi asigură un aspect proaspăt, Monica Bîrlădeanu menționează odihna corespunzătoare, dar și o condiție specifică în ceea ce privește mediul în care doarme. Aceasta preferă temperaturile scăzute în camera de dormit, considerând că acest obicei ajută la conservarea organismului și previne inflamațiile faciale de dimineață.
„Dorm cam șapte ore. Da, încurajez pe toată lumea să facă asta! Am ajuns la 19 grade că trebuie să fie un compromis pe acolo, când ai familie mai mare, dar mi se pare că se odihnește corpul foarte bine, se conservă. Mă trezesc foarte umflată, nu dorm bine în căldură, nu știu cine poate să facă asta, (…). Dormitul astfel conservă”, a detaliat actrița despre rutina sa nocturnă.
Educația în privința îngrijirii personale a început încă din copilărie, Monica Bîrlădeanu fiind inspirată de mama sa, care a reușit să își păstreze eleganța în ciuda resurselor limitate. Vedeta consideră că atenția pentru propria imagine este esențială în profesia sa, unde corpul și chipul sunt instrumente de lucru.
„Cum să nu? Crezi că te oprești la un moment dat să ai grijă de tine? Nu, normal! Mama a fost o femeie cochetă, cu resurse modeste, dar a avut grijă de ea și crescând cu o astfel de mamă evident că ai niște deprinderi de acasă, gândește-te că lucrez în cinema, apar în fața camerei, adică e nevoie. E un instrument fața. La fel și vocea, corpul”, a precizat vedeta.
Dincolo de strălucirea actuală, actrița a rememorat și perioadele solicitante din trecutul familiei sale, amintind de eforturile uriașe pe care mama sa le depunea zilnic pentru a crește trei copii, în paralel cu o carieră de educatoare și o relație tensionată cu soțul.
„Mama mea venea de la 30 de copii de la grădiniță, înnebunită, săraca, la alți 3 acasă, care ardeau fasolea, dădeau laptele pe foc, au lăsat apa deschisă și s-a inundat sufrageria. De toate. Venea și la un soț cu care nu se înțelegea, nu avea o relație. Atunci era foarte complicat să vin și eu cu întrebările mele și cu trăirile mele emoționale. Era foarte complicat pentru că mama ducea pe umerii ei foarte multe”, a mărturisit Monica Bîrlădeanu în cadrul podcastului realizat de Mihai Morar.
Anul 2026 a început sub semnul aventurii pentru actriță, care a ales o experiență de tip safari în prima zi a anului. Pe plan personal, după un an de căsnicie, vedeta își declară fericirea deplină alături de soțul său: „I-aş spune „DA” din nou, în fiecare an, o viaţă întreagă”.

