3dots.ro

Tragedie imensă! Ce a apucat să spună Roxana Moise înainte să moară la 39 de ani. Detaliul care te face să plângi

Tragedie imensă! Ce a apucat să spună Roxana Moise înainte să moară la 39 de ani. Detaliul care te face să plângi

Lumea sportului românesc a suferit o pierdere tragică prin decesul fostei handbaliste Roxana Moise, care s-a stins din viață la doar 39 de ani. Problemele grave de sănătate au fost identificate în vara acestui an, imediat după ce sportiva trecuse cu succes de examenul pentru a deveni antrenoare, relatează Ziar Obiectiv, citând surse apropiate.

Cunoscuții o descriu ca fiind o persoană plină de energie, care a ales să își ascundă durerea până la final. Debutul bolii a fost marcat de dureri puternice de cap, iar investigațiile medicale au scos la iveală un diagnostic dureros: tumoră cerebrală. Steluța Luca, antrenoare și prietenă a Roxanei, a rememorat momentul în care a aflat despre boală.

„Pentru mine șocul a fost atunci când am aflat că are probleme de sănătate. Ne intersectam adesea la un anumit restaurant din Vâlcea. Ea a descoperit boala undeva vara, după ce și-a dat definitivatul. Voia să obțină diploma pentru antrenorat. La scurt timp a resimțit dureri mari de cap. În momentul în care și-a făcut un tomograf a descoperit că are o tumoră la creier. Era o tipă foarte ok, nu o vedeai niciodată tristă. Roxana era mereu cu un vibe pozitiv”, a explicat Steluța Luca.

La rândul său, Nicoleta Lazăr a vorbit extrem de emoționată despre fosta concurentă de la Exatlon, menționând că o privea ca pe propriul copil, având aceeași vârstă cu fiul ei. Lazăr a subliniat seriozitatea și devotamentul Roxanei față de echipă și muncă.

Cu aproximativ trei luni în urmă, cele două au avut o discuție lungă la telefon, în contextul organizării unei revederi cu prima generație de copii antrenată de Lazăr. Deși starea sa de sănătate se deteriora și începuse să se confrunte cu probleme de memorie, Roxana își păstrase optimismul în privința șanselor de recuperare.

„Am vorbit cu ea acum vreo trei luni, când a organizat ea o întâlnire la restaurant cu prima mea generație de copii pe care i-am antrenat. Roxana a fost prima mea generație. Când am ajuns seara acolo, ne-a dat mesaj că ea nu mai putea să vină, că se simte foarte rău. Mai vorbisem cu ea înainte, cred că cel puțin o oră. Și mi-a spus: doamna, eu o să mă fac bine. O să vedeți. Dar se vedea că deja uita ce vorbea. Era foarte optimistă”, a povestit Nicoleta Lazăr.

Tragedia a lovit într-un moment în care viața Roxanei părea așezată, fiica ei fiind deja mare. În ultimele luni, cea mai bună prietenă i-a rămas alături noapte de noapte, fiind cea care a avut trista sarcină de a anunța familia despre deces.

Costurile tratamentului au fost extrem de ridicate, o singură injecție ajungând la suma de 10.000 de lei. Nicoleta Lazăr și fostele colege s-au mobilizat pentru a strânge fonduri necesare sprijinirii familiei, chiar dacă situația financiară a apropiaților nu era una critică.

„Posibil să mai aibă nevoie, vă dați seama. Știu că numai la tratament, pe o injecție dădea 10.000 de lei. Acum vreo trei săptămâni a avut un episod mai greu. Prietena ei îmi dădea mesaje în fiecare dimineață și îmi spunea cum este. Că este bine, că a mâncat, că a făcut mișcare. Chiar și acum trei zile era situația bună”, a adăugat antrenoarea.

Powered by VA Labs