3dots.ro

Veste uriașă pentru românii cu centrale de apartament! S-a aflat data exactă: Până când le poți folosi fără nicio grijă

Veste uriașă pentru românii cu centrale de apartament! S-a aflat data exactă: Până când le poți folosi fără nicio grijă

Utilizatorii de centrale termice individuale nu se confruntă cu restricții legislative imediate, Ministerul Dezvoltării clarificând faptul că nu există nicio lege care să limiteze folosirea acestora în clădirile rezidențiale noi până la data de 1 ianuarie 2030. Informația apare într-un document oficial analizat de Profit.ro, care subliniază că pentru imobilele deja existente, termenul limită pentru transformarea în clădiri cu emisii zero este anul 2050.

Potrivit datelor publicate de Gândul, România pregătește transpunerea unei Directive UE din 2024. Aceasta stabilește că, începând cu 1 ianuarie 2025, statele membre nu vor mai putea acorda subvenții de stat pentru instalarea „cazanelor autonome alimentate cu combustibili fosili”, categorie în care intră și centralele de apartament pe gaz.

Ministerul Dezvoltării a precizat că nu are în derulare programe de finanțare care să acopere costurile pentru instalarea centralelor individuale pe gaz. Totuși, documentul instituției arată că statele membre sunt încurajate să elimine treptat aceste sisteme, prima etapă fiind eliminarea stimulentelor financiare din 2025, exceptând investițiile deja selectate prin PNRR înainte de acest termen.

Noile reglementări europene impun standarde stricte pentru construcțiile viitoare. Astfel, cerințele pentru clădiri cu emisii zero vor deveni obligatorii la proiectare în două etape: de la 1 ianuarie 2028 pentru clădirile noi deținute de organisme publice și de la 1 ianuarie 2030 pentru toate clădirile noi. Aceste imobile sunt definite ca având o performanță energetică foarte ridicată, cu zero emisii de carbon din combustibili fosili la fața locului.

Până la aplicarea acestor termene, toate construcțiile noi trebuie să respecte standardul nZEB (clădiri cu un consum de energie aproape egal cu zero), reglementat deja în România prin Legea nr. 372/2005. Acest standard presupune că minimum 30% din necesarul de energie trebuie să provină din surse regenerabile, din care 10% să fie produse la fața locului.

Ministerul Dezvoltării a respins speculațiile privind interzicerea indirectă a centralelor pe gaz în actualele clădiri nZEB. Instituția consideră că afirmațiile referitoare la obligația acestor clădiri de a avea emisii de CO2 aproape nule sunt „fără temei legal” și generează „interpretări eronate”. „Astfel, până la intrarea în vigoare a prevederilor articolului 7, alineatului 1, litera b) din Directiva (UE) 2024/1275, adică începând cu 1 ianuarie 2030, nu există un text de lege care poate fi interpretat ca limitativ în ceea ce privește utilizarea centratelor individuale de apartament alimentate cu gaz, în clădirile rezidențiale noi”, a explicat instituția.

Referitor la parcul imobiliar actual, Ministerul a subliniat că „în ceea ce privește clădirile existente, renovarea energetică a acestora și transformarea lor în clădiri cu emisii zero are ca orizont de timp anul 2050”. În prezent, un grup de lucru interinstituțional lucrează la transpunerea completă a directivei europene în legislația națională, termenul limită fiind 31 mai 2026.

Alegerea sistemelor de încălzire rămâne, pentru moment, la latitudinea proiectanților și proprietarilor, în baza studiilor de fezabilitate. Ministerul a clarificat că obligativitatea elaborării unui studiu privind sistemele alternative de înaltă eficiență nu impune și folosirea acestora: „Alegerea acestor sisteme se face, dacă acestea există, doar în urma unui studiu parte a studiului de fezabilitate, care să justifice oportunitatea din punct de vedere tehnic, economic și al mediului înconjurător”.

Recent, și ministrul Mediului a intervenit în această dezbatere. Diana Buzoianu a catalogat informațiile despre interzicerea iminentă a centralelor de apartament drept „fake news”, susținând că nu există o decizie europeană care să impună o astfel de interdicție în viitorul apropiat.

Powered by VA Labs