3dots.ro

Vremea se SCHIMBĂ RADICAL iar temperaturile minime vor scădea brusc până la…

Vremea se SCHIMBĂ RADICAL iar temperaturile minime vor scădea brusc până la…

România se confruntă cu o schimbare radicală a condițiilor meteorologice, după o perioadă cu temperaturi obișnuite pentru acest interval. Meteorologii avertizează că urmează o răcire severă în majoritatea regiunilor, fiind așteptate valori termice sub pragul de îngheț, precipitații pe arii extinse, brumă și ninsori în zonele montane înalte.

Conform prognozei actualizate, sfârșitul lunii aprilie și începutul lunii mai vor fi marcate de nopți deosebit de reci, ploi frecvente și intensificări ale vântului, în special la altitudini mari, unde vor apărea precipitații mixte.

Prognoza pentru noaptea de 28 aprilie: Temperaturi negative și brumă

În noaptea de luni spre marți, vremea va deveni neobișnuit de rece pentru această dată. Cerul va rămâne predominant senin, iar vântul va sufla slab până la moderat. Temperaturile minime se vor situa între -6 grade în depresiunile Carpaților Orientali și 8…9 grade în Dealurile de Vest și pe litoral.

Meteorologii anunță că se va forma brumă local în regiunile nordice și centrale, dar și pe suprafețe mai mici în zonele subcarpatice și depresionare din restul țării. Acest contrast termic reprezintă un risc major pentru culturile agricole sensibile.

În București, noaptea va fi rece, cu un cer senin și vânt slab. Termometrele vor indica 5…6 grade, însă în zona preorășenească valorile pot coborî până la 3 grade.

Evoluția vremii pentru ziua de marți

Ziua de marți va aduce o încălzire temporară, cu maxime cuprinse între 14 și 22 de grade. Totuși, în nord și nord-est, temperaturile vor rămâne sub mediile perioadei. Cerul va fi variabil, cu înnorări trecătoare după-amiaza în zonele montane, unde izolat pot apărea ploi slabe.

Noaptea de marți spre miercuri va aduce nori în jumătatea de sud a țării și ploi locale. La altitudini de peste 2000 de metri, sunt prognozate precipitații mixte. Temperaturile minime se vor încadra între -1 și 9 grade, cu apariția brumei în estul Transilvaniei.

În Capitală, marți, valorile termice vor ajunge la 20…21 de grade, apropiindu-se de normalul perioadei. Noaptea, cerul se va înnora, iar minima va fi de 6…8 grade.

Răcire accentuată și ploi începând de miercuri

Miercuri, procesul de răcire se va extinde la nivelul întregii țări, temperaturile coborând sub mediile multianuale. Cele mai mari scăderi de temperatură vor fi resimțite în est, sud și parțial în centru. Va ploua în sudul și estul țării, iar pe alocuri cantitățile de apă vor atinge 10…15 l/mp.

La munte, iar spre finalul intervalului și în depresiunile din estul Transilvaniei și dealurile Moldovei, se vor semnala precipitații mixte. Maximele vor varia între 8 grade în nordul Moldovei și 19 grade în vest, în timp ce minimele vor fi între 0 și 8 grade.

În București, miercuri, vremea devine rece, cu un cer noros și ploi temporare. Maxima va scădea la 13…14 grade, iar minima va fi de 5…7 grade.

Frig intens și precipitații la final de săptămână

Joi, valorile termice vor continua să scadă, vremea devenind deosebit de rece în centru, est și sud. Temperaturile maxime se vor situa între 8 și 15 grade, iar minimele vor coborî până la -3 grade în depresiuni.

  • București (Joi): Vreme deosebit de rece, cu ploi temporare și o maximă de aproximativ 9 grade. Minima va fi de 3…4 grade, chiar 1 grad în zonele limitrofe.
  • Regiuni montane: Vor predomina precipitațiile mixte, iar vântul va prezenta intensificări locale.
  • Fenomene: Brumă locală în nord și centru, izolat în restul teritoriului.

Vineri, frigul va persista, în special în regiunile extracarpatice. Maximele vor fi cuprinse între 11 și 15 grade, iar minimele vor atinge din nou pragul de -3 grade în depresiunile Carpaților Orientali. Ploile vor continua local în sud și est, iar la munte vor fi precipitații mixte.

În Capitală, vineri, temperatura maximă va crește ușor față de ziua precedentă, ajungând la 12…14 grade, însă probabilitatea de ploaie rămâne ridicată, în special după-amiaza.

Powered by VA Labs